Kamerové systémy (CCTV)

Kamerové systémy označované jako CCTV (Closed Circuit Television) neboli uzavřené televizní okruhy, slouží k monitorování veřejných či soukromých prostor, objektů a jejich okolí.

Princip kamerového systému: bezpečnostní kamera snímá požadovanou plochu nebo objekt a poté se přes kabeláž obraz přenese do záznamového zařízení. V záznamovém zařízení je obraz zpracován a uložen. K záznamovému zařízení může být připojeno zobrazovací zařízení (monitor nebo televizor). Také je možno záznamové zařízení propojit s místní sítí popřípadě internetem. Kamery lze vzdáleně sledovat a ovládat přes chytrý mobilní telefon, tablet nebo PC.

Image

 

Základní rozdělení kamerových systémů

Kamerové systémy dělíme podle technologie. V dnešní době se používají hlavně tyto dvě technologie kamerových systémů:

Analogový HD kamerový systém – jedná se o nástupce dřívějších analogových kamerových systémů. Díky novým technologiím se podařilo přidat k výhodám analogového přenosu také kvalitu full HD obrazu. Existuje více označení této technologie, jako například HD-TVI, AHD, HD-CVI. Tyto technologie se od sebe mírně liší, ale v podstatě jde o to samé. Dokonce je lze v dnešní době kombinovat (různé kamery, jedno nahrávací zařízení). Hlavními výhodami analogových HD kamer je nižší pořizovací cena, reálný přenos obrazu bez sekání, bez zpoždění a lze využít stávající koaxiální kabeláž (při předělávce starého kamerového systému na nový).

IP kamerový systém – tento systém funguje na ethernetové lince, tedy na datové (počítačové) síti. V principu je IP kamera také analogová kamera, ale zároveň má v „těle“ zabudovanou síťovou kartu, která digitalizuje signál. Výhodou těchto kamer je správa jednotlivých kamer, možnost využití např. datové sítě ve firmě (možnost připojit kameru, nebo nahrávací zařízení, v kterémkoliv místě této sítě) a obraz v rozlišení 4K (UHD) i vyšší. Nevýhodou je mírné zpoždění obrazu (díky digitalizaci obrazu) a vyšší pořizovací cena.

Technologie ovšem není vše. Aby byl kamerový systém správně navržen, je zapotřebí také zvolit správné kamery. Mezi základní parametry kamer patří tyto:

  • Dle provedení „těla“ dělíme kamery na DOME a BULLET (tubus)
  • Podle typu objektivu dělíme na kamery s fixním objektivem (pevný objektiv např. 2,8mm) a kamery s varifokálním objektivem (s možnosti zoom např. 2,8-12mm). Čím menší hodnota objektivu, tím větší šířka záběru (např. 2,8mm zabere i 98°). A naopak čím větší hodnota objektivu, tím užší záběr (např. 12mm zabere 28°). Tedy pokud zabíráme vzdálený předmět, volíme objektiv s vysokou hodnotou. 
  • Funkce WDR. Tato funkce slouží ke kompenzaci protisvětla. Kamera s WDR poskytuje jasný obraz i za předpokladu, kdy je rozdíl mezí tmavou a světlou částí snímaného obrazu příliš velký.
  • IR přísvit. Jedná se o infračervený přísvit, který lidské oko nevnímá, ale technika ano. Slouží pro záběr scény ve tmě. Dnešní kamery jej mají většinou integrovaný přímo v těle kamery s délkou přísvitu od 15m až do 500m (PTZ kamery se zoom 40x)

DOME Kamera

DOME Kamera 

BULLET Kamera

BULLET Kamera

V neposlední řadě je třeba zvolit vhodné nahrávací zařízení. U tohoto zařízení řešíme tyto parametry:

  • Technologie kamerového systému (analog HD, IP, hybridní)
  • Délka záznamu
  • Kvalita záznamu
  • Přenosové rychlosti
  • Provedení (stolní, RACK)
  • PC a mobilní klienti (software)
  • Uživatelské funkce

Tyto informace k vytvoření kvalitního a vhodného kamerové systému ovšem nestačí. Proto jsme tu pro Vás my. Instalujeme všechny technologie kamerový systémů (HD-TVI, HD-CVI, AHD, IP) dost dlouho na to, abychom Vám navrhli systém, který bude odpovídat Vaším nárokům.

Kontaktujte nás

Máte zájem o naše služby, nebo jen dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo pomocí poptávkového formuláře.